Допомога по пологах та народженню дитини 2021

Дата огляду: 18.03.2021.

 1. Особливості оформлення допомоги
 2. Необхідні документи для категорій:
  1. працівник за наймом
  2. працівник за сумісництвом
  3. фізична-особа підприємець
  4. студент
  5. безробітні та домогосподарки
 3. Муніципальна няня
 4. Пакунок малюка
 5. Виплата по догляду за дитиною до трьох років
 6. Допомога багатодітним сім’ям

Особливості оформлення допомоги по пологах та народженню

Згідно статті 7 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” претендувати на виплати у зв’язку з вагітністю та пологами може кожна жінка.

Для отримання коштів необхідно оформити два види відпустки.
Спочатку – “по вагітності та пологах”.
А після народження дитини – подати документи на “допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”. Її може отримувати один із батьків – як жінка так і чоловік.
Надалі ми для зручності будемо вказувати “жінка”, оскільки жінки мають право на обидві допомоги.

За призначенням допомоги необхідно звернутись не пізніше 6 місяців із дня закінчення відпустки.

Кошти виплачуються жінці за весь період відпустки, що складає 70 днів до пологів та 56 днів після народження дитини. У разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70 днів після народження.

Особливі умови по пологам та народженню мають жінки, що віднесені до 1-4 категорій осіб,  які  постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи. Їм допомога виплачується за 180 днів відпустки (90 – до пологів та 90 – після пологів).

Якщо жінка завагітніла у декретній відпустці, вона одержить виплати за обома дітьми. За новою дитиною – допомогу по пологах і народженню, а потім – по догляду до 3 років. За наявною дитиною – допомогу по догляду до 3 років.

Розмір допомоги згідно статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” буде складати 100 % середньомісячного доходу жінки (зарплати, стипендії, допомоги по безробіттю тощо), але не менше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати.

Непрацездатність у зв’язку із загрозою переривання вагітності

Такий випадок не підпадає під допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами. Кошти будуть отримані як звичайні лікарняні. Розмір відшкодувань наступний:

 • 50% середньої зарплати — при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати — при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати — при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати — страховий стаж понад 8 років;
 • 100 % середньої зарплати —  особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни; постраждалим учасникам Революції Гідності та ін. згідно статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

на початок сторінки


Оформлення документів


Працівник за наймом

Підставою для відпустки по вагітності та пологах є лист непрацездатності з відповідним діагнозом (форма 147/о), що видається в жіночій консультації за місцем проживання.

Далі отриману довідку необхідно віддати на роботі до бухгалтерії.

Також потрібно написати заяву на ім’я директора з проханням надати відпустку по вагітності та пологах.

Жінка має право самостійно регулювати кількість днів відпустки в межах періоду, визначеного листком непрацездатності. Можна не скористатись відпусткою чи перервати її.

Документи подані роботодавцю, згідно статті 32 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, розглядаються протягом 10 днів з моменту отримання. Про відмову в нарахування повідомляють протягом 5 днів з моменту винесення рішення. А при позитивному рішення виплата здійснюється у найближчий час до установленого на підприємстві для виплати заробітної плати.

на початок сторінки


Робота за сумісництвом

Жінка отримує допомогу одразу на двох роботах згідно пункту 30 постанови № 1266. Для отримання коштів від роботодавця необхідно надати копії листа непрацездатності, засвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

на початок сторінки


Фізична-особа підприємець (ФОП)

Жінка, що зареєстрована як ФОП, може отримати допомогу за умови сплати єдиного соціального внеску без заборгованості.

Виплати для ФОП оформлюються у Фонді соцстрахування з тимчасової непрацездатності. З собою потрібно мати наступний перелік документів:

 • копію свідоцтва про реєстрацію єдиного податку;
 • довідку з фіскальної служби про сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ);
 • лист непрацездатності з відповідним діагнозом (форма 147/о);
 • заяву-розрахунок, форма якої затверджена Постановою правління Фонду соціального страхування № 26 від 19.07.2018 року.

Згідно статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” сума допомоги повинна бути не більше за максимальний розмір бази нарахування єдиного соціального внеску (75 000 грн) та не менше за мінімальний розмір заробітної плати (5 000 грн).

на початок сторінки


Студент

Студентам, аспірантам, докторантам, клінічним ординаторам передбачена допомога в розмірі 100 % від стипендії.

Для отримання виплати необхідно звернутись до Управління соціального захисту та надати форму 147/о, заяву за встановленою формою (про призначення усіх видів соціальної допомоги), довідку з місця навчання та довідку про відсутність стипендії на період відпустки по вагітності та пологах. Студентка має право вирішити – продовжити навчання та отримувати стипендію або отримувати соціальну допомогу.

Одночасно і стипендію і допомогу отримувати неможливо.

на початок сторінки


Безробітні та домогосподарки

Безробітні та домогосподарки можуть претендувати на виплати у разі подання пакету документів до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання:

 • заява на призначення допомоги;
 • форма 147/о;
 • копія та оригінал трудової книжки;
 • копія та оригінал паспорта;
 • копія та оригінал ІПН (ідентифікаційного коду);
 • довідка з податкової інспекції про те, що жінка не є приватним підприємцем, а також про її доходи за останні 4 місяці;
 • довідка про відкриття рахунку та номер рахунку на соціальні виплати;
 • довідка з центру зайнятості про те, що жінці не виплачувалася допомога;
 • копія свідоцтва про шлюб та оригінал документа.

Для жінок, що перебувають на обліку в Центрі зайнятості буде відшкодовано 100 % від мінімальної допомоги по безробіттю. Згідно Постанови Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 211 від 31.01.2020 року “Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю”, мінімальний розмір допомоги по безробіттю становить:

650 грн – для осіб, зазначених у частині другій статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.

1800 грн – для осіб, зазначених у частині першій статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.

Якщо жінка не перебуває на обліку в Центрі зайнятості, то розмір її допомоги складе 25.00 % від прожиткового мінімуму.

на початок сторінки


Муніципальна няня

З 1 січня 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України почала працювати програма “Муніципальна няня”.

Проект передбачений для відшкодування щомісячних витрат батькам або опікуну на няню для дітей віком до трьох років.

Скористатись цим видом соціальної допомоги можуть не лише українці, а також іноземні громадяни, що проживають на території України та особи без громадянства. Також користуватись проектом “Муніципальна няня” можуть як особи, що працюють, так і ті, що знаходяться у відпустці по догляду за дитиною.

За програмою не передбачені виплати для осіб, що виховують прийомних дітей; батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу.

Розмір відшкодування дорівнює розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, що з січня 2021 року складає 1921 грн.

Для участі в програмі необхідно:

1. Самостійно знайти няню.
2. Укласти з нянею договір про офіційне працевлаштування (із прописаними послугами, їх обсягом, умовами надання, строком дії, вартістю, періодичністю оплати, відповідальністю сторін та іншими умовами).
3. Протягом місяця з дня підписання угоди надати пакет документів до місцевого органу соціального захисту.

У разі призначення платежу, кожного місяця до 5 числа подавати в паперовому або електронному вигляді до місцевого органу соціального захисту документи щодо оплати послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківських рахунків). У разі не подання відомостей у строк – відшкодування не здійснюється.

Рішення про призначення платежу приймається протягом 10 днів і повідомляється протягом трьох днів із дня прийняття рішення.

Компенсація буде надходити батькам до 10 числа кожного місяця.

У разі розірвання угоди про це необхідно повідомити місцевий орган соціального захисту протягом одного дня з дати події.

Поновити виплати за програмою “Муніципальна няня” можна з місяця, коли відновилось подання документів про сплату послуг.

Пакет документів:

 • Заява про надання компенсації послуги “муніципальна няня”;
 • Заява про перерахування коштів для компенсації послуги “муніципальна няня” із зазначенням рахунка в банку;
 • Копія договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею;
 • Підтвердження оплати послуги (квитанції, чеки, виписки з банківських рахунків);
 • Свідоцтво про народження дитини;
 • Паспорт отримувача компенсації послуги “муніципальна няня” з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;
 • Картка платника податку отримувача компенсації послуги “муніципальна няня”;
 • Для опікуна рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки.

Оформлення онлайн:

1. Зареєструватися чи авторизуватися за посиланням.
2. Заповнити дві заяви: про надання компенсації послуги «муніципальна няня» та перерахування коштів для компенсації.
3. До заяви додати скановані копії:

 • договору між отримувачем послуги та муніципальною нянею;
 • чеку про оплату послуг муніципальної няні;
 • свідоцтва про народження дитини;
 • документа, що посвідчує проживання в Україні для іноземців та осіб без громадянства;
 • рішення районної держадміністрації в Києві та Севастополі, виконавчого органу міської, районної, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки.

4. Накласти електронний підпис та відправити.

на початок сторінки


Пакунок малюка

З 1 вересня 2018 року згідно наказу №1025 від 17.07.2018 був запроваджений новий вид допомоги при народженні – “Пакунок малюка”.

Це коробка з 38 елементами дитячих товарів, що можуть знадобитись новонародженій дитині.

Перелік речей в пакунку представлений в наказі на сайті Міністерства соціальної політики.

Його можуть отримати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, що народили живонароджену дитину.

Пакунок не надається у разі:

 • відмови від новонародженої дитини у закладі охорони здоров’я;
 • відбування матір’ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при установі виконання покарань;
 • смерті новонародженої дитини в закладі охорони здоров’я.

Пакунок повинні видати у закладі охорони здоров’я під час виписки дитини або за місцем проживання протягом 60 днів із дня народження дитини.

Якщо пологи відбулись за кордоном або в Україні за межами лікарні без подальшої госпіталізації, пакунок видається за місцем проживання дитини на підставі письмової заяви та копії свідоцтва про народження.

на початок сторінки


Виплата по догляду за дитиною до трьох років

Її може отримати один з батьків або опікун.

Оформлення онлайн:

1. Заповнити онлайн-форму на отримання послуги та накласти електронний підпис.
2. Заповнена заява автоматично відправляється до органів соціального захисту.
3. Не пізніше ніж наступного дня після отримання заяви органом соціального захисту буде призначено допомогу (у разі правильно заповненої форми).

Оформлення офлайн:

1. Подати документи до органу соціального захисту чи Центру надання адміністративних послуг за місцем проживання:

 • заяву матері (батька, усиновлювача, опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
 • копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія трудової книжки матері (батька, усиновлювача, опікуна), яка (який) здійснює догляд за дитиною;
 • довідка з місця навчання – для осіб, які навчаються;
 • довідка про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю не проводиться, – для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості;
 • копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця – для осіб, що провадять підприємницьку діяльність;
 • також копію рішення про усиновлення або встановлення опіки – для усиновлювачів та опікунів.

  Термін розгляду документів, поданих у паперовій формі, становить 10 днів.

Згідно статті 12 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” розмір виплати складає 41280 грн. Спочатку буде виплачена одноразова допомога в розмірі 10320 грн. Вона зараховується на банківській рахунок одного із батьків через 1-2 місяці після оформлення виплат. Решта грошей (30 960 грн) надається рівними частинами протягом наступних 36 місяців, тобто по 860 грн в місяць.

на початок сторінки


Допомога багатодітним сім’ям

Починаючи з 1 квітня 2019 року сім’ям, що мають три та більше дитини передбачена фінансова підтримка.

Допомога складе 1700 грн в місяць та надходить на кожну третю та наступну дитину до виповнення їй шести років.

Оформити виплату можливо навіть якщо дитині станом на 2019 рік вже є 5 років. У такому випадку родина отримає річну допомогу в розмірі 20400 грн.

Якщо дитині ще не виповнилось три роки, то 1700 грн є додатковою соціальною виплатою до 860 грн, що передбачені за програмою по допомозі при народженні дитини.

Необхідно щоб батько або мати написали заяву в найближчому відділі соціального захисту і надали оригінал та копію посвідчення багатодітної сім’ї та свідоцтва про народження дітей.

Кошти від держави можуть надходити на рахунок відкритий в державному банку або виплачуватись на руки у відділені Укрпошти.

на початок сторінки


Джерела інформації

Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми“.

Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування“.

Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття“.

Постанова Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 211 від 31.01.2020 року “Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю”.

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня””.

Наказ Міністерства соціальної політики №1025 від 17.07.2018 “Деякі питання надання одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” при народженні дитини”.

Офіційний портал Дія.

на початок сторінки

Огляд
Назва
Державна допомога по пологах та народженню дитини 2019
Автор
Догори