09.01.2020

Державна допомога по пологах та народженню дитини 2020

 Дата огляду: 09.01.2020 року.

Основні розділи:

 • Особливості оформлення допомоги по пологах та народженню;
 • Необхідний пакет документів для наступних категорій:

працівник за наймом;
працівник за сумісництвом;
фізична-особа підприємець;
студент;
безробітний;
домогосподарка.


Особливості оформлення допомоги по пологах та народженню

Народження дитини та її утримання на сьогодні є доволі дорогим задоволенням, тому підтримка держави необхідна в цей період.

Згідно статті 7 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” претендувати на виплати у зв’язку з вагітністю та пологами може кожна жінка.

Для отримання коштів необхідно оформити два види відпустки: спочатку “по вагітності та пологах”, а після народження дитини подати документи на “допомогу по догляду за дитиною до трьох років”.

За призначення допомоги необхідно звернутись не пізніше 6 місяців із дня закінчення відпустки. Кошти виплачуються жінці за весь період відпустки, що складає 70 днів до пологів та 56 днів після народження дитини (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70 днів після народження).

Особливі умови по пологам та народженню мають жінки, що віднесені до 1-4 категорій осіб,  які  постраждали внаслідок Чорнобильської  катастрофи. Їм допомога виплачується за 180 днів відпустки (90 – до пологів та 90 – після пологів).

Також якщо жінка вагітна та ще не вийшла із декретної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то допомога по вагітності та пологах новою дитиною буде виплачуватись в повному розмірі, незалежно від отримання коштів по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Розмір допомоги згідно статті 26 Закону України “Про соціальне страхування” буде складати 100 % середньомісячного доходу жінки (зарплати, стипендії, допомоги по безробіттю тощо), але не менше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати.

Страховий стаж не впливає на суму виплати.

на початок сторінки


Працівник за наймом

Найпростіше етапи оформлення документів проходять для жінок, що працюють за наймом.

Підставою для відпустки по вагітності та пологах є лист непрацездатності з відповідним діагнозом (форма 147/о), що видається в жіночій консультації за місцем проживання.

Далі отриману довідку необхідно віддати на роботі до бухгалтерського відділу.

Також потрібно написати заяву на ім’я директора з проханням надати відпустку по вагітності та пологах.

Жінка має право самостійно регулювати кількість днів відпустки в межах періоду, визначеного листком непрацездатності. Працівниця може не скористатись відпусткою чи прервати її.

Документи подані роботодавцю, згідно статті 32 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, розглядаються протягом 10 днів з моменту отримання. Про відмову в нарахування повідомляють протягом 5 днів з моменту винесення рішення, а при позитивному рішення виплата здійснюється у найближчий час до установленого на підприємстві для виплати заробітної плати.

Окремим випадком є оформлення листка непрацездатності у зв’язку із загрозою переривання вагітності.

Перш за все, такий випадок не підпадає під допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами. Кошти будуть отримані за іншим страховим випадком – тимчасова непрацездатність. У зв’язку з цим, згідно статті 24 Закона України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, розмір відшкодувань нараховується за іншою схемою:

 • 50% середньої зарплати — при страховому стажі до 3 років;
 • 60% середньої зарплати — при страховому стажі 3-5 років;
 • 70% середньої зарплати — при страховому стажі 5-8 років;
 • 100% середньої зарплати — страховий стаж понад 8 років;
 • 100 % середньої зарплати —  особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.

на початок сторінки


Робота за сумісництвом

При роботі за сумісництвом жінка отримує допомогу одразу на двох роботах згідно пункту 30 постанови № 1266. Для отримання коштів від роботодавця необхідно надати копії листа непрацездатності, засвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

на початок сторінки


Фізична-особа підприємець (ФОП)

Жінка, що зареєстрована як ФОП, за умови сплати єдиного соціального внеску без заборгованості, може також претендувати на отримання допомоги від держави.

Виплати для ФОП оформлюються у Фонді соцстрахування з тимчасової непрацездатності. З собою потрібно мати наступний перелік документів:

 • копію свідоцтва про реєстрацію єдиного податку;
 • довідку з фіскальної служби про сплату єдиного соціального внеску (ЄСВ);
 • лист непрацездатності з відповідним діагнозом (форма 147/о);
 • заяву-розрахунок, форма якої затверджена Постановою правління Фонду соціального страхування з ТВП (тимчасової втрати працездатності) № 26 від 22.12.2010 року.

Згідно статті 26 Закону України “Про соціальне страхування” сума допомоги повинна бути не більше за максимальний розмір бази нарахування єдиного соціального внеску (70 845 грн) та не менше за мінімальний розмір заробітної плати (4 723 грн).

на початок сторінки


Студент

Студентам, а також аспірантам, докторантам, клінічним ординаторам передбачена допомога в розмірі 100 % від стипендії.

Для отримання виплати необхідно звернутись до Управління соціального захисту та надати форму 147/о, заяву за встановленою формою (про призначення усіх видів соціальної допомоги), довідку з місця навчання та довідку про відсутність стипендії на період відпустки по вагітності  та  пологах (студентка має право вирішити, або продовжити навчання та отримувати стипендію або отримувати соціальну допомогу. Виплата стипендії та допомоги одночасно – неможлива).

на початок сторінки


Безробітні та домогосподарки

Безробітні та домогосподарки можуть претендувати на виплати у разі подання пакету документів до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Для прийому необхідно підготувати:

 • заяву на призначення допомоги;
 • форму 147/о;
 • копію та оригінал трудової книжки;
 • копію та оригінал паспорта;
 • копію та оригінал ІПН (ідентифікаційного коду);
 • довідку з податкової інспекції про те, що жінка не є приватним підприємцем, а також про її доходи за останні 4 місяці;
 • довідку про відкриття рахунку та номер рахунку на соціальні виплати;
 • довідку з центру зайнятості про те, що жінці не виплачувалася допомога;
 • копію свідоцтва про шлюб та оригінал документа.

Для жінок, що стоять на обліку в Центрі зайнятості буде відшкодовано 100 % від мінімальної допомоги по безробіттю. Згідно Постанови Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 175 від 12.09.2018 року мінімальний розмір допомоги по безробіттю становить:

610 грн – для осіб зі стажем менше 6 місяців або тих, хто був звільнений за статтею статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і  8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України.

1630 грн – для осіб із стажем більшим, ніж 6 місяців.

Якщо жінка не стоїть на обліку в Центрі зайнятості, то розмір її допомоги складе 25.00 % від прожиткового мінімуму. Отже, при прожитковому мінімумі 2027 грн виплата буде становити 2128 грн за 126 днів декретної відпустки, 2365 грн за 140 днів і 3041 грн – 180 днів.

При народженні дитини оформлюється друга частина допомоги виплата по догляду за дитиною до трьох років. Її може отримати один з батьків або опікун.

Допомога призначається при поданні таких документів:

 • заява матері (батька, усиновлювача, опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
 • копія або витяг з наказу (розпорядження) роботодавця про надання відпустки;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія трудової книжки матері (батька, усиновлювача, опікуна), яка (який) здійснює догляд за дитиною;
 • довідка з місця навчання – для осіб, які навчаються;
 • довідка про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю не проводиться, – для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості;
 • копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця – для осіб, що провадять підприємницьку діяльність;
 • також копію рішення про усиновлення або встановлення опіки – для усиновлювачів та опікунів.

на початок сторінки


Муніципальна няня

З 1 січня 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України почала працювати програма “Муніципальна няня”.

Проект передбачений для відшкодування щомісячних витрат батькам або опікуну на няню для дітей віком до трьох років.

Скористатись цим видом соціальної допомоги можуть не лише українці, а також іноземні громадяни, що проживають на території України та апатриди (особи без громадянства). Також користуватись проектом “Муніципальна няня” можуть як працюючі особи, так і ті, що знаходяться у відпустці по догляду за дитиною.

За програмою не передбачені виплати для осіб, що виховують прийомних дітей; батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу.

Розмір відшкодування дорівнює розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, що з грудня 2019 року складає 2027 грн.

Для участі в програмі необхідно:

 1. Самостійно знайти няню.
 2. Укласти з нянею договір про офіційне працевлаштування (із прописаними послугами, їх обсягом, умовами надання, строком дії, вартістю, періодичністю оплати, відповідальністю сторін та ін. умовами).
 3. Протягом місяця з дня підписання угоди надати пакет документів до місцевого органу соціального захисту.
 4. У разі призначення платежу, кожного місяця до 5 числа подавати в паперовому або електроному вигляді до місцевого органу соціального захисту документи щодо оплати послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківських рахунків). У разі не подання відомостей у строк – відшкодування не здійснюється.

Рішення про призначення платежу приймається протягом 10 днів, а інформується протягом трьох днів із дня прийняття рішення.

Компенсація буде надходити батькам до 10 числа кожного місяця.

У разі розірвання угоди про це необхідно повідомити місцевий орган соціального захисту протягом одного дня з дати події.

Поновити виплати за програмою “Муніципальна няня” можна з місяця, коли відновилось подання підтверджуючих документів про сплату послуг.

Пакет документів повинен включати в себе:

 • Заявка про надання компенсації послуги “муніципальна няня”;
 • Заявка про перерахування коштів для компенсації послуги “муніципальна няня” із зазначенням рахунка в банку;
 • Копія договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею;
 • Підтвердження оплати послуги (квитанції, чеки, виписки з банківських рахунків);
 • Свідоцтво про народження дитини;
 • Паспорт отримувача компенсації послуги “муніципальна няня” з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;
 • Картка платника податку отримувача компенсації послуги “муніципальна няня”;
 • Для опікуна рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки.

на початок сторінки


Пакунок малюка

З 1 вересня 2018 року згідно наказу №1025 від 17.07.2018 був запроваджений новий вид допомоги при народженні – “Пакунок малюка”.

Пакунок малюка – це коробка з 38 елементами дитячих товарів, що можуть знадобитись новонародженій дитині.

Перелік речей в пакунку представлений в наказі на сайті Міністерства соцільної політики.

на початок сторінки


Виплата по догляду за дитиною до трьох років

У 2019 році розмір допомоги залишився без змін.

Згідно статті 12 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” розмір виплати складає 41280 грн. З початку буде виплачена одноразова допомога в розмірі 10320 грн. Вона зараховується на банківській рахунок одного із батьків  через 1-2 місяці після оформлення виплат. Решта грошей (30 960 грн) надається рівними частинами протягом наступних 36 місяців, тобто по 860 грн в місяць.


Допомога багатодітним сім’ям

Починаючи з 1 квітня 2019 року сім’ям, що мають три та більше дитини передбачена фінансова підтримка.

Допомога складе 1700 грн в місяць та надходить на кожну третю та наступну дитину до виповнення їй шести років.

Оформити виплату можливо навіть якщо дитині станом на 2019 рік вже є 5 років. У такому випадку родина отримає річну допомогу в розмірі 20400 грн.

Якщо дитині ще не виповнилось три роки, то 1700 грн йдуть як додаткові соціальні виплати до 860 грн, що передбачені за програмою по допомозі при народженні дитини.

Для оформлення коштів необхідно здійснити наступні кроки:

Батько або мати повинні написати заяву в найближчому відділі соціального захисту.
До заявки необхідно надати оригінал та копію посвідчення багатодітної сім’ї та свідоцтва про народження дітей.
Кошти від держави можуть надходити на рахунок відкритий в державному банку або виплачуватись на руки у відділені Укрпошти.

на початок сторінки


Джерела інформації:

Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми“.

Закону України “Про соціальне страхування“.

Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття“.

Постанова Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 175 від 27.09.2018 року “Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю”.

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня””.

Наказ Міністерства соцільної політики №1025 від 17.07.2018 “Деякі питання надання одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” при народженні дитини”.

на початок сторінки

Огляд
Назва
Державна допомога по пологах та народженню дитини 2019
Автор