Молдова

Дата: 21.05.2024

Завантаженість

~ 116 тис. українських біженців.

Зараз українські біженці складають 4.57 % від загального населення Молдови.

Житло

Молдова розгорнула тимчасові центри розміщення українців, яких з початком війни відкрито 130. Зараз їх лишилося 44.  Там можна перебути перший час до визначення з подальшим житлом. Близько 65 тисяч українців прихистили місцеві жителі. Ви можете знайти безкоштовне житло скориставшись ресурсами, які надані вкінці сторінки.

Статус та страхування

В травні 2023 року були прийняті суттєві поправки до законодавства, що стосуються деяких аспектів перебування громадян України в Молдові. Тому від 15 травня 2023 року розпочинається відлік 90 днів (на кожні 180 днів) легального перебування всіх іноземних громадян, окрім тих, хто має статус Тимчасового захисту, статус біженця або іншого виду гуманітарного захисту або має дійсну посвідку на тимчасове проживання. Якщо ви приїхали до Молдови після 15.05.2023, відлік починається з дня прибуття в країну.

Заяву на отримання статусу Тимчасовго захисту можна подати онлайн. Для заповнення заяви необхідно мати молдавський номер телефону, фотографії паспорта чи свідоцтва про народження (для дитини) кожного члена сім’ї та фотографію документа, який підтверджує вашу адресу проживання в Молдові. Після подання заяви вас запросять в офіс Генерального інспектора з міграції на співбесіду.

Статус Тимчасового захисту надає:

  • право працювати. Маючи статус непотрібно отримувати право на тимчасове проживання для того щоб працювати. Але вам необхідно зареєструватись у місцевому територіальному підрозділі Національного агентства зайнятості.
  • можливість безкоштовно проживати в центрах розміщення осіб, які потребують захисту;
  • доступ до невідкладної та первинної медичної допомоги;
  • доступ до базової освіти для неповнолітніх;
  • можливість отримати соціальну допомогу.

Дію статусу тимчасового захисту було продовжено до 01.03.2025.

Фінансова допомога

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та Всесвітня продовольча програма ООН (ЗПС ООН) залишаються основними організаціями, які продовжують надавати фінансову допомогу сім’ям, які приймають українських біженців; надають гаряче харчування та продовольчі ваучери біженцям, які мешкають у центрах у Молдові.

Біженці, які прибули в Молдову в 2024 році можуть отримати грошову допомогу  2 200 леїв (4 953 грн на дату огляду) на місяць від УВКБ ООН протягом двох місяців. Щоб надалі отримувати гроші, вам необхідно отримати статус тимчасового захисту, статус біженця, гуманітарний захист або статус особи без громадянства або посвідку на проживання (тимчасову або постійну). Реєстраційні центри УВКБ ООН відкриті в містах: Кишинів, Дондюшани, Бєльці, Унгени, Оргєєв, Каушани, Кагул з 9:00 до 17:00 з понеділка по п’ятницю.

Робота

Щоб працювати у Молдові українці мають легалізуватися: отримати статус тимчасового захисту або посвідку на проживання за однією з основних категорій: робота, шлюб з громадянином чи громадянкою Молдови, навчання в університеті, волонтерство тощо. З тимчасовим захистом та посвідкою на проживання українці отримують вільний доступ до ринку праці. Знайти роботу можна на сайтах з пошуку роботи чи у соцмережах або звернутися до Національного агентства зайнятості населення (АНОФМ). Гаряча лінія АНОФМ: 0 8000 1000.

Мовний бар’єр залишається проблемою. Проте, на низькокваліфіковані вакансії можуть наймати і без знання мови.

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно.

Особливості

Усі українці мають право на повну безкоштовну медичну допомогу на території Молдови.

Додаткова інформація та контакти

  • locals.md – сайт з усіх питань для переселенців у Молдові;
  • Фейсбук група SOS українці в Молдові – з усіх питань для переселенців у Молдові;
  • 999.md, casahub.md – пошук житла в Молдові;
  • список спеціальних пропозицій житла для біженців в інстаграмі.

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті ВлаємоДія волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.

Dopomoha.md – гуманітарна допомога біженцям у Молдові.

Догори