Польща

Дата: 26.04.2022

Завантаженість

~ 2.7 млн. українських біженців.

Зараз українські біженці складають 6.4 % від загального населення Польщі. Держава готова прийняти ще.

Житло

Польща не забезпечує житлом. Проте, при перетині кордону українців зустрічає велика кількість волонтерів, які допомагають з цим. Можуть поселити в готелі тому, що господарі готелів отримують фінансову допомогу від держави за надане українцям житло.

Також в перші два тижні можна самостійно знайти безкоштовне житло на Airbnb.

Часто самі поляки пропонують житло для біженців та готові прихистити.

Статус та страхування

При перетині кордону в перші дні необхідно оформити так званий “песель”, ідентифікаційний номер поляка. Він дає право українцям на одноразову фінансову допомогу в розмірі приблизно 60 євро на людину, право на працевлаштування та страхування.

Є можливість оформити й статус біженця, проте, він не надає права на роботу, та вимагає не покидати країну наступні три роки.

Фінансова допомога

З оформленням “песеля” українцям надається одноразова фінансова допомога в розмірі 60 євро. У порівнянні з вартістю життя в країні – сума мізерна.

Робота

Українці мають право на працевлаштування. У перші 183 дні можна працювати не сплачуючи податки в державу.

Мовний бар’єр лишається проблемою, проте, польські бізнеси створюють місця для українців на підприємствах, будівництвах та в подібних категоріях, де гарне володіння мовою не є обов’язковим. За деякими прогнозами, уряд Польщі сподівається, що такий приплив українців позитивно вплине на економіку країни й простимулює створення щонайменше 200 тис. нових робочих місць до кінця року.

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно, навіть без оформленого “песеля”.

Для українців, які мають бажання, надають безкоштовні курси з вивчення польської мови.

Особливості

Специфічні умови для українців варіюються залежно від місцезнаходження у Польщі. У більшості воєводств діє безкоштовний проїзд для українців. Безкоштовним є й пересування між воєводствами та за межі Польщі.

У Польщі дуже багато пунктів допомоги українцям, де можуть надати базові набори одягу, предметів гігієни та їжі. Безкоштовно годують. Волонтери завжди готові допомогди з оформленням документів. Дуже багато перекладачів.

Додаткова інформація та контакти

В телеграм-каналі UAhelpinfo зібрали інформацію про житло, транспорт, медичні та юридичні питання в Україні та за кордоном – у Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині, Німеччині, Молдові, Литві, Чехії, Естонії, Болгарії, Іспанії, Латвії, Туреччині, Франції, Сербії, Італії.

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті «КоордиНація» волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.

Догори