Угорщина

Дата: 11.06.2024

Завантаженість

~ 34 тис. українських біженців.

Зараз українські біженці складають 0.35 % від загального населення Угорщини.

Житло

Короткострокове і довгострокове житло ви можете знайти на сайтах: Shelter UKR, help.budapest.hu, ukrainehelp.hu/en/,  ingatlan.comalberlet.huingatlannet.hu, otthonterkep.hu а також в мобільних додатках AirBnb та Booking.

Якщо ви вже знайшли тимчасове житло і в пошуках довгострокового, вам необхідно звернутися до державних органів в обраному муніципалітеті одночасно із поданням заяви про тимчасовий захист. Після отримання статусу тимчасового захисту ви матимете право на притулок і їжу, надану владою на весь період дії статусу захисту. Деякі муніципалітети (наприклад, Будапешт та деякі його райони) пропонують свої курорти у вигляді термінового житла біженцям із України.

На платформі для пошуку житла у Європі EU4UA запустили нову функцію пошуку співмешканців, що дозволить поділити витрати на житло з іншими людьми.

Якщо ви зупинилися у друзів або в угорській родині на тривалий час, вам необхідно заповнити офіційну форму реєстрації адреси (“lakcímbejelentő lap”) та підписати як орендодавцю, так і заявнику та подати до органу місцевої адміністрації (“kormányhivatal”). Це також буде зафіксовано у тимчасовій реєстраційній картці.

З 1 серпня 2023 року діють нові правила надання державних субсидій на проживання біженців з України. Якщо ви маєте право на тимчасовий захист але ще не отримали його офіційно, ви маєте право на субсидоване проживання протягом одного місяця після прибуття в Угорщину. Муніципалітет або постачальники житла нададуть вам прихисток за державним контрактом (наприклад, готель або хостел), і воно буде включати безкоштовне харчування. Вам не доведеться нести жодних витрат на проживання.

Через місяць у вас залишиться право на субсидоване житло, тільки якщо ви підпадаєте під одну з наступних категорій ризику:

  • Ви є одним із батьків дитини віком до 6 років (другий із батьків, можливо, повинен буде платити).
  • Ви вагітні.
  • Ви маєте інвалідність.
  • Вам більше ніж 65 років.
  • Вам менше ніж 18 років і ви проживаєте в одному домогосподарстві з будь-ким із перелічених вище осіб.

Якщо ви не підпадаєте під жодну з вищезазначених категорій, ви повинні зареєструватися для отримання статусу тимчасового захисту, щоб зберегти право на субсидоване житло ще на 1 місяць.

Згідно з новими правилами, починаючи з серпня 2023 розмір субсидії орендодавцям житла для осіб зі статусом тимчасового захисту становить 5000 форинтів на добу за людину (12.67 євро на дату огляду).

Особам або організаціям, які надають житло українським біженцям не за договором із державою, а на добровільних засадах, субсидія не призначається.

Якщо ви потребуєте термінового альтернативного житла, ви можете користуватися державними колективними притулками, заяву на поселення в них можна подати у офісах NDGAP.

Статус та страхування

Громадяни України можуть легально перебувати на території Угорщини до 90 днів.

Є можливість оформити статус Тимчасового захисту, який дає право на працевлаштування, претендування на житло, фінансову допомогу, медичні послуги та освіту для дітей. Дію статусу продовжено до 04.03.2025 року.

Будь ласка, зверніть увагу, якщо у вас немає біометричного паспорта і вас допущено на територію Угорщини, ви отримаєте посвідку на тимчасове проживання (угорською: «ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás»). Посвідка на тимчасове проживання дозволяє вам легально перебувати в Угорщині лише протягом 30 днів. 

Фінансова допомога

Українці, які отримали статус Тимчасового захисту в праві розраховувати на щомісячну фінансову допомогу в розмірі приблизно 58 євро на дорослого та 35 євро на дитину.

Про потребу у фінансовій допомозі українець має повідомляти одразу, при оформленні статусу Тимчасового захисту, або звернутися до служби зайнятості районної держадміністрації. При працевлаштуванні право на фінансову допомогу від держави втрачається.

Робота

При оформленні статусу Тимчасового захисту повнолітні українці мають право на працевлаштування без додаткового дозволу, на так звані професії з дефіцитом робочої сили. На більш кваліфіковані посади українці можуть працевлаштуватися за спрощеною процедурою.

Одним із найбільших порталів з пошуку вакансій в Угорщині є jobinfo.hu, але без знання угорської мови знайти потрібну роботу складно.

Є спеціальна фейсбук-група Робота для українців-біженців. Так, користувачі повідомляють, що компанія TESCO готова працевлаштовувати українців у свої магазини у столиці країни, передмісті та прикордонних містах.

Асоціація Next Step пропонує безкоштовне та недороге навчання навичкам, які допомагають людям розширити можливості працевлаштування та досягти більшого професійного успіху. 

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно. Зверніть увагу, що в Угорщині освіта є обов’язковою у віці від 3 до 16 років для кожної дитини, яка перебуває в Угорщині більше, ніж 3 місяці.

Дитина зі статусом тимчасового захисту має право на безкоштовне харчування в яслах, дитячому садку чи школі протягом 6 місяців. Необхідно звернутися із заявою до керівництва вашого закладу і надати свідоцтво про статус.

Особливості

Важливо зареєструвати свою адресу (так звану “прописку”) в органах влади, щоб ви могли отримувати офіційні документи та отримувати необхідні послуги (наприклад, медичну або фінансову допомогу) за місцем проживання, якщо ви його змінили. Зареєструвати адресу можна в офісах NDGAP і заповнивши форму реєстрації адреси.

В Будапешті продовжили безкоштовний проїзд для біженців з України до 30 вересня 2024 року.

з 1 квітня 2024 можливість безкоштовного проїзду для українських біженців не поширюється на деякі приміські автобуси та електричку HÉV в межах Будапешта.

Для того, що скористатися безплатним проїздом усім транспортом Будапешта крім експресу 100E до аеропорту, фунікулера до Будайської фортеці, екскурсійних рейсів та катерів, необхідно надати один із українських документів, за яким можна ідентифікувати особу: паспорт, посвідка на проживання, студентський квиток іноземних студентів, які навчаються в Україні або інший квиток, що посвідчує особу.

При оформлені статусу біженця діє заборона на виїзд з Угорщини навіть до країн ЄС строком до трьох років.

Додаткова інформація та контакти

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті «ВзаємоДія» волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.

Догори