Чехія

Дата: 13.06.2024

Завантаженість

~ 340 тис. українських біженців.

Зараз біженці складають 3.2 % від загального населення Чехії. Такі показники є прийнятними.

Житло

Короткочасним притулком можна скористатися для ночівлі, якщо ви прибули до Чехії та ще не знайшли собі житло, або якщо ви чекаєте на рішення за заявою про надання тимчасового захисту. Короткочасний притулок працює цілодобово та надається за наступною адресою: Ostrava, Dr. Malého 1356/17 (тел. +420 771 288 779).

Біженцям надається безкоштовне гуманітарне житло на обмежнений період тривалістю 150 днів. Протягом цього періоду необхідно знайти собі житло уклавши договір оренди. Після закінчення 150 днів в такому житлі можуть жити тільки вразливі категорії біженців (люди з інвалідністю, діти до 18 років, батьки дітей до 6 років, вагітні жінки, літні люди від 65 років, студенти до 26 років, для яких строк проживання не нормовано). Після цього терміну ви повинні почати оплачувати житло або знайти собі інше житло за договором оренди або суборенди. З 1 вересня 2024 року державне гуманітарне житло надаватиметься на термін не більше 90 днів з дати надання першого тимчасового захисту. Це стосується також вразливих категорій осіб.

Знайти гуманітарне житло можна лише через Крайові центри допомоги Україні (KACPU). Житло можуть надати в будь-якому населеному пункті (крім Праги, де наразі немає вільного житла).

Якщо ви самостійно знайдете та домовитесь про житло, воно не вважатиметься державним гуманітарним житлом і не буде безкоштовним. Також необхідно повідомити Департамент з питань притулку та міграційної політики (OAMP) про зміну адреси протягом 3 днів.

Статус та страхування

Ви можете подати заявку на оформлення статусу тимчасового захисту, що дозволяє українським біженцям отримувати доступ до державного медичного страхування, освіти та ринку праці на один рік, з можливістю подовження ще на два. Наразі уряд Чехії схвалив подовження терміну до березня 2025 року.

Безкоштовне страхування в Чехії дорівнює строку тимчасового захисту. Тобто ви матимете безкоштвону страховку весь час дії статусу тимчасового захисту. 

Через 5 робочих днів після пролонгації тимчасового захисту подайте відповідну заяву онлайн на сайті Державної медичної страхової компанії. OAMP (Департамент міграційної політики й міжнародної охорони) перевірить дані, й після цього заявник зможе завантажити картку страхування на гаджет чи роздрукувати її. Оформити нову картку можна під час особистого візиту до відділення VZP. Візьміть з собою поточну картку страхування й документ про продовження тимчасового захисту.

Обов’язково повідомте страхову компанію, яка за вас будуть сплачувати внески. Це необхідно зробити протягом 150 днів з моменту отримання тимчасового захисту в Чехії.

Для лікарів загальної практики, які надають безкоштовну допомогу громадянам України, створено веб-сайт, доступний також українською мовою. Лікарі пропонують невідкладне лікування для українців, які ще не мають страхування в Чехії.

Фінансова допомога

Після впровадження урядом змін від 01.07.2023 фінансову допомогу отримують тільки ті українці, які матють право на такі виплати. Для визначення такого права біженцям потрібно подавати інформацію про дохід. Розмір фінансової допомоги розраховується як різниця між витратами на проживання (включаючи оплату житла) всіх членів родини, що проживають разом, та доходами всіх членів родини.

Грошові виплати виплачуються у таких розмірах з 1 по 5 місяць перебування в Чехії:

  • 3490 крон (5601 гривень) – для дітей віком до 6 років;
  • 4188 крон (6721 гривень) – для дітей віком від 6 до 10 років;
  • 5235 (8402 гривні) крон – для дітей з обмеженими можливостями;
  • 4860 крон (7800 гривень) для дорослих;
  • 7290 крон (11 700 гривень) – для людей з обмеженими можливостями.

Після 6 місяців перебування для наступних категорій біженців виплати зменшуються і становлять:

  • 3130 крон (5023 гривень) – для дорослих;
  • 4860 крон (7800 гривень) – для вразливих дорослих.

Робота

Маючи тимчасовий захист, у вас є вільний доступ до ринку праці, тобто ви можете собі знайти будь-яку роботу, стати на біржу праці, підписати контракт з роботодавцем і починати працювати. Ви можете заповнити заяву про пошук роботи на сайті Міністерства соціальних справ Чехії.

Перепона – мовний бар’єр. Проте, з початком Українсько-російської війни, зросла кількість вакансій, які не вимагають знання чеської. Великою перевагою буде знання англійської мови.

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках. В Чехії діють спеціально створені українські класи та групи, де навчають вчителі з України.

Для українців, які мають бажання, надають безкоштовні курси з вивчення чеської мови.

Додаткова інформація та контакти

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті «ВзаємоДія» волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.

Посольство України в Чеській Республіці – про навчання українських дітей.

Телеграм-чат Українці в Чехії.

Догори