Іспанія

Дата: 15.05.2024

Завантаженість

~ 200 тис. українських біженців.

Зараз українські біженці складають 0.42 % від загального населення Іспанії. Держава готова і надалі приймати українців.

Житло

Більшість українців, які приздять в Іспанію в 2024 році, мають самостійно орендувати житло. Знайти житло без посередників можна в місцевих газетах, журналах чи новинних групах або скористатися наступними сервісами: spotahome, idealista, habitaclia та pisos.

Статус та страхування

Після прибуття українцям необхідно оформити статус Тимчасового захисту. Подати таку заявку необхідно протягом 90 днів перебування в Іспанії за безвізовим режимом або по туристичній візі. Заяву можна подати у Центрах прийому, обслуговування та направлення (CREADE), розташованих у Мадриді, Барселоні, Аліканте та Малазі.

Статус Тимчасового захисту дійсний один рік з можливістю продовжити його ще на два. За цим статусом дозволено покидати Іспанію, але не більше ніж на шість місяців загально за перший рік. Зі статусом оформлюється і медичне страхування.

Тимчасовий захист передбачає такі права:

  • дозвіл на проживання;
  • дозвіл на роботу (самозайнятість і за наймом);
  • доступ до соціального забезпечення (розміщення, юридична та психологічна допомога, соціальна підтримка, вивчення мови тощо);
  • доступ до медичного обслуговування;
  • доступ до освіти для дітей, молодших 18 років, на тих самих умовах, що й громадяни країни;
  • чинність українського водійського посвідчення для водіння в Іспанії протягом одного року.

Після подання заявки на отримання статусу тимчасового захисту українець отримає номер NIE – ідентифікаційний номер іноземця (знадобиться для офіційного працевлаштування, відкриття рахунку у банку, оформлення іпотеки тощо). Також біженцям необхідно оформити картку TIE – посвідчення іноземця в Іспанії. Щоб оформити TIE необхідно:

  • записатися на прийом у відділок поліції поруч з вашим місцем проживання;
  • прийти в поліцію в обрану дату;
  • мати з собою наступне: фотографію 3 х 4, заповнену і роздруковану форму, мати квитанцію про сплату за TIE (можна сплатити в будь-якому банку) в розмірі 16.08 євро, ваш паспорт та документ про статус тимчасового захисту.

Фінансова допомога

Грошова допомога українцям в Іспанії (400 євро для дорослого та 100 євро на дитину особам, які мають статус Тимчасового захисту, не перебувають на утриманні офіційних благодійних організацій, мають прописку та не мають доходу) виплачувалася до 30.09.2023. Наразі заявки на фінансову допомогу не приймаються.

Робота

З оформленням статусу Тимчасового захисту українці отримують повне право на роботу на основі контракту чи як фізична особа підприємець (ФОП). Ви можете стати на облік на біржу праці в Іспанії або шукати роботу самостійно за допомогою сервісів jooble, infojobs, infoempleo та Indeed.

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно та за спрощеною бюрократичною процедурою. При навчальних закладах діти забезпечуються психологічною допомогою та мовними курсами. Також, в Іспанії активно беруть на роботу викладачів українських шкіл, аби вони допомагали дітям адаптуватися в новому середовищі.

Додаткова інформація та контакти

В телеграм-каналі Допомога українцям. Іспанія публікується інформація про житло, транспорт, медичні та юридичні питання в Україні та в Іспанії.

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті ВзаємоДія волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.

Сайт для пошуку автобусів та потягів по Іспанії.

На сайті EnableMe є контакти центрів розселення.

Телеграм-чат підтримки в Іспанії.

Догори