Дата: 03.05.2022
Завантаженість
~ 218 тис. українських біженців.
Зараз українські біженці складають 0.26 % від загального населення Німеччини. Держава готова і надалі приймати українців. Уряд прогнозує, що приблизно 1 млн. українців прибудуть в Німеччину і залишаться в ній на тривалий термін.
Житло
На вокзалі українців зустрічають волонтери, які надають необхідну інформацію українською або російською мовами. За необхідності, на одну ніч біженців розміщують у спеціально розгорнутих таборах. Надалі селять в німецькі сім’ї, які готові прихистити українців; гуртожитки з дуже різними умовами; комунальні або соціальні квартири. Проблема дефіциту житлової площі для біженців стоїть у великих містах як Берлін. Тут вже почали розміщувати просто на ліжко-місцях в спортивних залах.
В меньших громадах є програми з наданням суми коштів (600 євро) сім’ї українських біженців для оренди житла. Така програма діє у містах Кельн, Леверкузен або Мюнстер.
Також в перші два тижні можна самостійно знайти безкоштовне житло на Airbnb. Проте знову, краще обирати менші міста.
Статус та страхування
Після прибуття українцям необхідно оформити статус Тимчасового захисту. Подати таку заявку необхідно протягом 90 днів перебування в Німеччині за безвізовим режимом.
Заяву на оформлення дозволу на перебування треба подати не пізніше 22 травня 2022 року до відділу реєстрації іноземних громадян (Ausländerbehörde) за місцем перебування. У великих містах це відомство працює при міській адміністрації. У маленьких містах і територіальних громадах ці відділи працюють при адміністрації районів (Kreisverwaltung). Процедуру подання необхідно уточнювати безпосередньо у кожному відомстві.
Цей статус дійсний один рік з можливістю продовжити його ще на два.
Фінансова допомога
Українці, які отримали статус Тимчасового захисту в праві розраховувати на щомісячну фінансову допомогу.
Повнолітній особі, якщо він/вона проживає окремо такі виплати становлять – 367 євро на місяць (по 330 євро, якщо біженець мешкає з чоловіком або дружиною). Дорослі віком до 25 років, які мешкають з батьками – 294 євро. Підлітки 14-17 років – 326 євро, діти від 6 до 14 років – 326 євро, до шести років – 249 євро. Заява на отримання соціальної допомоги біженцям подається до відомства із соціальних питань при громаді проживання (Sozialamt).
Тривалість таких виплат – 18 місяців.
Робота
Для працевлаштування українцям, що втекли від війни, потрібно отримати дозвіл на роботу у відомстві у справах іноземців. Опісля, вони мають повноцінне право на працевлаштування, соціальне страхування та медичне забезпечення.
З влаштуванням на роботу надання фінансової допомоги як біженцям зупиняється. Проте, офіційно працевлаштовані українці мають право отримувати виплати на кожну неповнолітню дитину, які становлять 219 євро на місяць.
Головною перепоною у працевлаштуванні є знання німецької мови. Проте, велика кількість роботодавців йдуть на зустріч українцям. Багато вакансій без знання німецької можна знайти на сайті Jooble.
Діти, пенсіонери, пільгові категорії
Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно та за спрощеною бюрократичною процедурою. При навчальних закладах діти забезпечуються психологічною допомогою та мовними курсами.
Випускники шкіл, ті хто навчався в 11 класів, або ті, хто не завершив перший курс в українському ЗВО мають право вступити до університетів або підготовчих коледжів Німеччини без атестата та іспитів. Головною умовою є знання німецької, якщо програма навчання не англомовна.
Особливості
Є дозвіл покидати країну, але не більше як на шість місяців загально за перший рік.
Тільки працевлаштовані українці отримують повноцінне медичне страхування. Тим, хто ще не має роботи при оформленні статусу тимчасового захисту надають ваучери на медичні послуги, за якими можна звертатися до лікарів. На відміну від повноцінного медичного страхування, біженці мають право на обмежений перелік медичних послуг.
Додаткова інформація та контакти
В телеграм-каналі UAhelpinfo зібрали інформацію про житло, транспорт, медичні та юридичні питання в Україні та за кордоном – у Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині, Німеччині, Молдові, Литві, Чехії, Естонії, Болгарії, Іспанії, Латвії, Туреччині, Франції, Сербії, Італії.
Платформа EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.
Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.
На сайті «КоордиНація» волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.