Німеччина

Дата: 22.05.2024

Завантаженість

~ 1.6 млн українських біженців.

Зараз українські біженці складають 1.91 % від загального населення Німеччини. Частина федеративних земель Німеччини продовжує приймати біженців з України та надавати їм допомогу. Однак, можуть бути затримки і додаткові перевірки, якщо ви прибуваєте у Німеччину через сухопутний кордон з Баварією або літаком з країн, які не входять до Шенгенської зони.

Житло

До державного тимчасового прихистку укранців направлять безпосередньо на кордоні після в’їзду до країни. Там біженці отримають місце для ночівлі, їжу та іншу підтримку на період пошуку іншого житла. Центри приймання біженців організовано на території всієї Німеччини. Але будьте готові перебувати довгий час в спортзалах, гуртожитках або ангарах. Станом на квітень 2024 року відкриті пункти прийому в наступних федеративних землях: Баден-Вюртемберг, Баварія, Гессен, Нижня Саксонія, Північний Рейн-Вестфалія, Саарланд, Шлезвіг-Гольштейн, Саксонія, Тюрингія. Адреси центрів тут.

На oнлайн-платформі “Helfende Wände” біженці з України можуть легко знайти вільне приватне житло, що відповідає їхнім потребам. На сайті germany4ukraine.de можна знайти інформацію про варіанти розміщення в Німеччині, а також відповіді на поширені питання та на що варто звернути увагу під час пошуку житла.

Відразу після отримання дозволу на перебування в Німеччині ви можете самостійно орендувати житло. Для цього вам необхідно зареєструватися у тимчасовому прихистку, центрі приймання біженців або у відомстві у справах іноземців.

Статус та страхування

Підставою для тих, хто в’їзжає в Німечину вперше, можуть бути:

  • віза або посвідка на проживання;
  • безвізовий режим для громадян України;
  • в’їзд у рамках запиту на притулок (Asyl).

Після відміни в березні 2024 року спеціальної постанови UkraineAufenthÜV для прихистку українців які тікають від війни, якщо ви при перетині кордону скажете про намір шукати тимчасовий прихисток від війни (який не є короткостроковим), вам можуть відмовити.

Вам необхідно мати поліс медичного страхування у зв’язку з ускладненням правил перетину кордону. Придбати його можна завчасно.

Українці можуть в’їжджати на територію Німеччини без візи (за безвізовим режимом). Однак перебувати у країні без реєстрації дозволено до 90 днів: далі потрібно подати заяву на отримання тимчасового захисту. Ця посвідка на проживання дозволяє залишатись у Німеччині до 05.03.2025. 

Оформити статус тимчасового захисту у Німеччині можуть українці, які:

  • залишили рідні домівки після початку повномасштабного вторгнення, тобто після 24 лютого 2022 року;
  • вже живуть на території Німеччини на підставі дозволу, термін дії якого незабаром закінчується;
  • незадовго до 24 лютого 2022 року виїхали з України і не можуть повернутися.

Для отримання тимчасового захисту необовʼязково проживати у соціальному житлі. Ви можете зупинитись у родичів, друзів чи орендувати приватне помешкання.

Заяву на оформлення дозволу на перебування треба подати до відділу реєстрації іноземних громадян (Ausländerbehörde) за місцем перебування. У великих містах це відомство працює при міській адміністрації. У маленьких містах і територіальних громадах ці відділи працюють при адміністрації районів (Kreisverwaltung). Процедуру подання необхідно уточнювати безпосередньо у кожному відомстві.

Фінансова допомога

Українці, які отримали статус Тимчасового захисту в праві розраховувати на щомісячну фінансову допомогу по безробіттю (Bürgergeld).

В 2024 році повнолітні громадяни України, якщо вони проживають з родиною, отримують 506 євро, одинокі дорослі – 563 євро на місяць. Підлітки 14-17 років – 471 євро, діти від 6 до 13 років – 390 євро, до шести років – 357 євро. Для придбання шкільного приладдя у першому півріччі навчального року виплачуватиметься 130 євро на кожного школяра, а у другому півріччі – 65 євро.

Робота

Українські переселенці, які отримали статус Тимчасового захисту в Німеччині, можуть працювати офіційно без будь-яких проблем. Працювати не можна лише в тому випадку, якщо громадянин України приїхав на територію Німеччини на підставі біометричного паспорту або візи і отримав статус біженця.

Маючи тимчасовий захист, вам необхідно спочатку отримати дозвіл на працевлаштування у Відділі реєстрації іноземних громадян. Видаючи вам дозвіл на перебування, Відділ реєстрації іноземних громадян внесе в документ запис про те, що вам дозволено займатися оплачуваною роботою. Інших дозволів для працевлаштування не потрібно.

На інтернет-порталі (власній біржі вакансій) Федерального агентства зайнятості Німеччини щомісяця публікується понад 800 тисяч різних вакансій зі всіх земель країни. Також роботу можна шукакти на місцевих сайтах JobLeads, Experteer, Absolventa, HotelJob та GastroJobs. Головною перепоною у працевлаштуванні є знання німецької мови. Проте, велика кількість роботодавців йдуть на зустріч українцям. Багато вакансій без знання німецької можна знайти на сайті Jooble.

Міністерство праці надсилає українським біженцям листи з нагадуванням про пошук роботи. Згідно з програмою Job Turbo, понад 400 центрів зайнятості по всій Німеччині викликатимуть безробітних біженців на консультації кожні шість тижнів. Тим, хто відмовлятиметься від співпраці, зменшуватимуть розмір виплат. У разі постійних відмов можливе повне припинення фінансової підтримки.

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно та за спрощеною бюрократичною процедурою. При навчальних закладах діти забезпечуються психологічною допомогою та мовними курсами.

Випускники шкіл, ті хто навчався в 11 класі, або ті, хто не завершив перший курс в українському ЗВО, мають право вступити до університетів або підготовчих коледжів Німеччини без атестата та іспитів. Головною умовою є знання німецької, якщо програма навчання не англомовна. Ті, хто був за крок до отримання атестата в Україні, але так і не встиг його отримати через війну, можуть вступати до коледжу підготовки до вищої освіти, які є майже у всіх федеральних землях, без атестата.

Особливості

Є дозвіл покидати країну а також подорожувати державами ЄС, але не більше як на 90 днів.

Біженці з України мають доступ до державного медичного страхування після отримання статусу Тимчасового захисту. Заяву про приєднання до системи державного медичного страхування необхідно подати протягом шести місяців проживання в Німеччині. Але якщо вам необхідна невідкладна медична допомога до отримання статусу, ви можете звернутися у будь-яку лікарню поруч з вами.

Додаткова інформація та контакти

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті germany4ukraine.de  зібрано інформацію, яка допоможе біженцям з Ураїни адаптуватися та знайти роботу.

Догори