Німеччина

Дата: 16.09.2023

Завантаженість

~ 1.1 млн українських біженців.

Зараз українські біженці складають 1.32 % від загального населення Німеччини. Держава готова і надалі приймати українців, але розподілятиме по більш віддалених територіях через інтенсивний потік і брак вільного соціального житла. Станом на серпень 2023 року українські громадяни можуть потрапити у Баден-Вюртемберг, Гессен, Рейнланд-Пфальц, Саксоніяю та Тюрингію.  

Житло

До державного тимчасового прихистку укранців направлять безпосередньо на кордоні після в’їзду до країни. Там біженці отримають місце для ночівлі, їжу та іншу підтримку на період пошуку іншого житла. Центри приймання біженців організовано на території всієї Німеччини. 

На oнлайн-платформі “Helfende Wände” біженці з України можуть легко знайти вільне приватне житло, що відповідає їхнім потребам. На сайті germany4ukraine.de можна знайти інформацію про варіанти розміщення в Німеччині, а також відповіді на поширені питання та на що варто звернути увагу під час пошуку житла.

Також в перші два тижні можна самостійно знайти безкоштовне житло на Airbnb. Проте краще обирати менші міста.

Статус та страхування

Українці можуть в’їжджати на територію Німеччини без візи. Однак перебувати у країні без реєстрації дозволено до 90 днів: далі потрібно подати заяву на отримання тимчасового захисту. Ця посвідка на проживання дозволяє залишатись у Німеччині протягом одного року, але пізніше її можна продовжити ще на два роки. 

Оформити статус тимчасового захисту у Німеччині можуть українці, які:

  • залишили рідні домівки після початку повномасштабного вторгнення, тобто після 24 лютого 2022 року;
  • вже живуть на території Німеччини на підставі дозволу, термін дії якого незабаром закінчується;
  • незадовго до 24 лютого 2022 року виїхали з України і не можуть повернутися.

Для отримання тимчасового захисту необовʼязково проживати у соціальному житлі. Ви можете зупинитись у родичів, друзів чи орендувати приватне помешкання.

Заяву на оформлення дозволу на перебування треба подати до відділу реєстрації іноземних громадян (Ausländerbehörde) за місцем перебування. У великих містах це відомство працює при міській адміністрації. У маленьких містах і територіальних громадах ці відділи працюють при адміністрації районів (Kreisverwaltung). Процедуру подання необхідно уточнювати безпосередньо у кожному відомстві.

Фінансова допомога

Українці, які отримали статус Тимчасового захисту в праві розраховувати на щомісячну фінансову допомогу.

З 1 січня 2023 року повнолітні громадяни України, якщо вони проживають з родиною, отримують 451 євро, одинокі дорослі – 502 євро на місяць. Підлітки 14-17 років – 420 євро, діти від 6 до 13 років – 348 євро, до шести років – 318 євро.

Робота

Українські переселенці, які отримали статус Тимчасового захисту в Німеччині, можуть працювати офіційно без будь-яких проблем. Працювати не можна лише в тому випадку, якщо громадянин України приїхав на територію Німеччини на підставі біометричного паспорту або візи і отримав статус біженця.

Маючи тимчасовий захист, вам необхідно спочатку отримати дозвіл на працевлаштування у Відділі реєстрації іноземних громадян. Видаючи вам дозвіл на перебування, Відділ реєстрації іноземних громадян внесе в документ запис про те, що вам дозволено займатися оплачуваною роботою. Навіть якщо поки конкретної роботи у вас немає. Інших дозволів для працевлаштування не потрібно.

На інтернет-порталі (власній біржі вакансій) Федерального агентства зайнятості Німеччини щомісяця публікується понад 800 тисяч різних вакансій зі всіх земель країни. Також роботу можна шукакти на місцевих сайтах JobLeads, Experteer, Absolventa, HotelJob та GastroJobs. Головною перепоною у працевлаштуванні є знання німецької мови. Проте, велика кількість роботодавців йдуть на зустріч українцям. Багато вакансій без знання німецької можна знайти на сайті Jooble.

Діти, пенсіонери, пільгові категорії

Діти мають можливість продовжити навчання в школах та садочках безкоштовно та за спрощеною бюрократичною процедурою. При навчальних закладах діти забезпечуються психологічною допомогою та мовними курсами.

Випускники шкіл, ті хто навчався в 11 класів, або ті, хто не завершив перший курс в українському ЗВО, мають право вступити до університетів або підготовчих коледжів Німеччини без атестата та іспитів. Головною умовою є знання німецької, якщо програма навчання не англомовна. Ті, хто був за крок до отримання атестата в Україні, але так і не встиг його отримати через війну, можуть вступати до коледжу підготовки до вищої освіти, які є майже у всіх федеральних землях, без атестата.

Особливості

Є дозвіл покидати країну а також подорожувати державами ЄС, але не більше як на 90 днів.

Біженці з України мають доступ до державного медичного страхування після отримання статусу Тимчасового захисту. Заяву про приєднання до системи державного медичного страхування необхідно подати протягом шести місяців проживання в Німеччині. Але якщо вам необхідна невідкладна медична допомога до отримання статусу, ви можете звернутися у будь-яку лікарню поруч з вами.

Додаткова інформація та контакти

В телеграм-каналі UAhelpinfo зібрали інформацію про житло, транспорт, медичні та юридичні питання в Україні та за кордоном – у Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині, Німеччині, Молдові, Литві, Чехії, Естонії, Болгарії, Іспанії, Латвії, Туреччині, Франції, Сербії, Італії.

Платформа  EU4UA об’єднала українських біженців та європейців, готових надати їм безкоштовне житло. Приєднатися можна, зареєструвавшись на сайті за допомогою електронної пошти або облікового запису Google.

Ресурси для пошуку житла від волонтерів UkrHelp. Тут пропонують варіанти притулку в Австрії, Бельгії, Бразилії, Іспанії, Німеччині, Польщі, Молдові, Румунії, Словаччині, Угорщині, Франції, Чехії та Кіпрі. Список постійно оновлюється.

На сайті «КоордиНація» волонтери зібрали контакти, які прискорять пошук тимчасового притулку чи житла.

Догори