Купівля землі

Дата огляду: 12.09.2024 року.

З 1 липня 2021 року відкрився ринок сільськогосподарської землі.

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» №552-IX від 01.07.2021 право на купівлю землі сільськогосподарського призначення мають:

  • громадяни України;
  • територіальні громади;
  • держава;
  • юридичні особи України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України, держава, територіальні громади – з 1 січня 2024 року.

Іноземці отримують право придбавати землю або частки в юридичних особах — власниках землі — тільки в разі схвалення цього на референдумі.

Земельна ділянка має бути зареєстрована та знаходитися в системі земельного кадастру.

З введенням воєнного стану доступ до державних реєстрів був призупинений. У квітні 2022 року роботу Державного земельного кадастру та Реєстра речових прав було відновлено, що дало можливість укладати правочини щодо земельних ділянок. На період воєнного стану законодавством не встановлено жодних обмежень щодо ринку земель, у тому числі сільськогосподарського призначення.

У воєнний час продаж землі здійснюється на майданчику Української універсальної біржі.

Підприємці мають право купувати державні, комунальні та приватні угіддя за відкритими умовами. Для цього необхідно пройти акредитацію на сайті Української універсальної біржі, щоб отримати доступ до земельних аукціонів

Ліміт на купівлю:

макс. 100 га на 1 фізичну особу – до 1 січня 2024 року;

макс. 10 тис. га на 1 фізичну та юридичну особу – з 1 січня 2024 року.

Мінімальна ціна:

Нормативна грошова оцінка проведена Держгеокадастром – до 1 січня 2030 року.

Спосіб купівлі:

Земельні торги ділянками всіх форм власності відбуваються у формі електронних аукціонів.

За результатами аукціону укладають угоду купівлі-продажу, оренди, суперфіції, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку. Учасниками торгів можуть бути лише громадяни України від 18 років, які постійно проживають в Україні. Покупець земельної ділянки повинен внести на рахунок оператора електронних торгів гарантійний внесок у розмірі 10 % від стартової ціни земельної ділянки і у разі перемоги в торгах забов’язаний сплатити повну вартість протягом 30 днів з дя проведення торгів.

Перед укладенням угоди слід перевірити реєстрацію земельної ділянки в системі земельного кадастру та реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Податки:

5.00 % від вартості земельної ділянки – податок на доходи фізичних осіб;

1.50 % від вартості земельної ділянки – військовий збір;

18.00 % від вартості земельної ділянки – податок на доходи фізичних осіб для продавців-нерезидентів.

Податок на доходи фізичних осіб і військовий збір не сплачуються якщо:

  • продаж нерухомого майна особою відбувається вперше протягом року, розмір земельної ділянки не перевищує норми безоплатної передачі (стаття 121 Земельного кодексу України), земельна  ділянка перебуває у власності продавця понад 3 роки.

Нотаріальне посвідчення:

Так, за наявності оцінювальної вартості нерухомого майна та документа, що підтверджує сплату податку на доходи до бюджету продавцем – 0.1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Прожитковий мінімум з 01.01.2024 – 2 920 грн, тобто до бюджету за місцем нотаріального посвідчення сплачується 292 грн.

Документи:

  • паспорт продавця та покупця;
  • РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків);
  • згода подружжя на продаж землі (якщо перебуває у спільній власності);
  • звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;
  • документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (витяг з реєстру прав на нерухоме майно або державний акт);
  • витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки.

Додаткові умови:

Орендарі, які працюють на землі та мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.

Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.

Заборонено купувати землю:

  • іноземцям та їх юридичним особам — в частині земель, що розташовані ближче 50 км від державного кордону України навіть у разі позитивного рішення на референдумі;
  • громадянам держави-агресора або держави-окупанта;
  • особам, які належать або належали до терористичних організацій;
  • юридичним особам, що належать іноземним державам;
  • юридичним особам, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);
  • юридичним особам, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах або державах з «чорного списку» FATF;
  • особам, стосовно яких застосовано санкції.

Заборонено продаж земельних ділянок:

  • сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності;
  • розташованих на тимчасово окупованих територіях України (крім передання їх у спадщину) або на територіях, де ведуться активні бойові дії.

Перевірка набувача або власника земельної ділянки здійснюється нотаріусом. У випадку виявлення порушення вимог подається позов про конфіскацію земельної ділянки.

на початок сторінки


Джерела інформації:

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» №552-IX від 01.07.2021.

Земельний кодекс України №2768-III від 27.05.2021.

Податковий кодекс України №2755-VI від 15.05.2021.

Офіційний сайт Української універсальної біржі.

Офіційний сайт Суспільне Новини.

Ліга Закон.

Догори