Дата публікації: 26.04.2024
єВідновлення – державна програма допомоги у відновленні житла або отриманні компенсації за зруйноване житло для тих, хто подав заявку на послугу єВідновлення в застосунку Дія.
Скористатися програмою можна, якщо житло:
- пошкоджене або зруйноване через бойові дії після 24.02.2022;
- в результаті оцінки комісією визнане таким, що підлягає відновленню – для отримання виплати за пошкоджене житло;
- визнане непридатним для життя після оцінки комісією, тобто повністю знищене без можливості ремонту – для отримання виплати за зруйноване житло;
- розміщене на неокупованій території;
- відремонтовано самостійно власником житла. Уряд вніс зміни до програми єВідновлення 25.07.2023, які передбачають можливість отримання компенсації за самостійно проведений ремонт. Такі компенсації українці почали отримувати з січня 2024 року. Для цього необхідно повторно допустити комісію до обстеження відремонтованого майна, яка зафіксує виконанні роботи та порівняє результати з первинним оглядом. При визначенні розміру компенсації враховується акт первинного огляду житла та чек-лист із встановленою вартістю будматеріалів та робіт, затверджений Кабміном.
Щоб отримати допомогу на відновлення пошкодженого житла, потрібно:
- повідомити про пошкоджене майно в застосунку чи через портал Дія (Послуги – Земля, будівництво, нерухомість – Державна реєстрація прав на нерухоме майно – Подати заяву), якщо не подавали раніше;
- відкрити рахунок єВідновлення в банку;
- подати заяву про отримання допомоги через Дію;
- дозволити огляд житла комісією для встановлення суми компенсації;
- дочекатися внесення рішення в Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна;
- отримати гроші на картку єВідновлення. Їх потрібно використати протягом 12 місяців з дня отримання (якщо сума допомоги менше 200 тис. грн) або протягом 18 місяців (якщо сума понад 200 тис. грн);
- подати звіт про використані кошти.
Максимальна сума допомоги для власників квартир – 350 тис. грн, для власників будинків – 500 тис. грн. Якщо вам призначать допомогу більше 200 тис. грн, її буде зараховано двома частинами: 70 % і 30 %.
Щоб отримати компенсацію за зруйноване житло, потрібно:
- повідомити про зруйноване житло в застосунку чи через портал Дія (Послуги – Земля, будівництво, нерухомість – Державна реєстрація прав на нерухоме майно – Подати заяву), якщо не подавали раніше;
- подати заяву про отримання виплати за зруйноване майно через Дію;
- дочекатися отримання сертифіката (діє 5 років з дня отримання);
- подати заявку в Дії на бронювання коштів за сертифікатом;
- укласти угоду у нотаріуса. Заброньовані гроші надійдуть на рахунок продавця житла.
Розмір компенсації за зруйноване житло розраховується за формулою, встановленою Кабміном.
Станом на 8 березеня 2024 було подано 67 тис. заявок на пошкоджене майно, з яких 35 тис. українських родин вже отримали виплати на 3.2 млрд грн та зареєстровано 8.4 тис. заявок на зруйноване житло, з них 2 тисячі вже отримали сертифікати загальною сумою на 3.7 млрд грн. На 2025 рік на фінансування програми планують виділити 4 млрд грн, з яких 3 млрд спрямують на житлові сертифікати для тих, хто втратив своє житло і ще 1 млрд грн – на компенсації за пошкоджене майно.
Джерела інформації:
Офіційний сайт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Офіційний сайт порталу Дія
Постанова Кабінету Міністрів України № 858 від 21 липня 2023 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо регулювання відносин, пов’язаних з наданням компенсації за об’єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”
Постанова Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 “Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна”