20.12.2018

Фонд гарантування вкладів – основна інформація та умови повернення коштів.

Дата огляду: 20.12.2018 року.

Основні розділи:


Основні відомості про Фонд гарантування вкладів

Фонд гарантування вкладів (далі – ФГВФО) – установа, яка займається поверненням депозитів до 200 тис. грн. та ліквідацією банків в разі їхньої неплатоспроможності.

Учасниками ФГВФО є всі банки, окрім Ощадного банку, який гарантує повернення вкладів у повному обсязі.

ФГВФО функціонує за рахунок членського внеску, що становить 1 % від статутного капіталу банку. Окрім цього щороку банки вносять до ФГВФО збір у розмірі 0.50 % від усіх депозитів у національній валюті та 0.80 % за іноземними вкладами.

Також одним із головних джерел наповнення бюджету ФГВФО є продаж активів банку. Покупцем можуть виступати як юридичні, так і фізичні особи. Для позичальників, що віддали збанкрутілому банку рухоме або нерухоме майно під заставу, це гарна можливість викупити свою власність із дисконтом.

на початок сторінки


Депозити, що не відшкодовуються

При внесенні коштів у банк потрібно враховувати, що не всі вклади підлягають поверненню.

Фонд не гарантує повернення коштів:

 • Юридичним особам;
 • При оформленні ощадного сертифіката на пред’явника;
 • За гарантійними депозитами, які покривають кредит клієнта;
 • За вкладами розміром до 10 грн.;
 • При оформленні депозиту в банківських металах;
 • За рахунками, що були відкриті в філіях іноземних банків (зараз в Україні таких філій немає);
 • За вкладами, які були передані банку в довірче управління;
 • Особам, які пов’язані із банком або були такими протягом останнього року до моменту визнання банку неплатоспроможним;
 • За рахунками, які за рішенням суду перебувають під арештом;
 • Аудиторам та оцінювачам, які надавали свої послуги банку протягом останнього року його функціонування;
 • Власникам банку, які володіли більше 10.00 % акцій збанкрутілої установи;
 • За депозитами із індивідуальними умовами або фінансовими привілеями.

Індивідуальна пропозиція передбачає привілеї для конкретної особи. При цьому Фонд відшкодовує вклади за акційними пропозиціями або додатковими бонусами, якими може скористатись необмежена кількість клієнтів, а умови акції не змінюються в залежності від особи вкладника.

Також варто враховувати, що відшкодовуються кошти лише за банківськими депозитами. Потрібно уважно читати умови договору та назву підприємства, яке зобов’язується нараховувати відсотки. Це допоможе уникнути долі частини клієнтів банку “Михайлівського”, які заради більших відсотків оформлювали договори депозиту не з банком, а з фінансовими компаніями.

Банк залучав кошти, проте виступав лише посередником, а дійсне зарахування та розпорядження отриманими грошима здійснювалось фінансовими компаніями “Індивідуальний розрахунковий центр” та “Кредитно-інвестиційний центр”. Це чітко зазначалося у договорі.

Клієнти почали звертатись до ФГВФО, проте фінансові компанії не є учасниками ФГВФО, тому Фонд не зобов’язаний відшкодовувати депозити в цій ситуації. Вона вирішилась лише шляхом прийняття окремого Закону для банку Михайлівський.

Тому важливо розуміти, що необхідно ретельно перевіряти договори вкладів за якими пропонують дуже великі відсотки.

на початок сторінки


Повернення коштів у разі ліквідації банку

Інформацію про виведення банку з ринку можна знайти на сайті ФГВФО, газеті «Урядовий кур’єр» або «Голос України».

Гроші вкладникам починають повертати на 20й – 30й день від дня початку виведення банку з ринку. Під час дії тимчасової адміністрації (вводиться на місяць, проте може бути подовжена до двох місяців) повертаються депозити, термін дії яких закінчився станом на початок припинення банком своєї діяльності. За іншими вкладами повернення грошей здійснюється під час ліквідації.

Депозитні вклади в іноземній валюті відшкодовуються у гривнях. Перерахування проходить за курсом НБУ на день початку ліквідації банку, що може створити як збиток так і прибуток у результаті валютних коливань. Наприклад, у процесі ліквідації Дельта банку курс долара знизився і вкладники отримали навіть більшу суму у гривнях.

Повернення заборгованих банком коштів здійснюється в порядку, який передбачений статтею 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів».

У разі продажу установи-банкрута, передачі його активів та зобов’язань іншому банку, вкладники зможуть отримати свої гроші в цій установі. Інформація про перехідний банк знаходиться на сторінці ФГВФО та сайті банку, що виходить із ринку.

Якщо буде прийнято рішення ліквідації без передачі прав, то кошти повертаються через банки-агенти (дізнатись перелік установ можна на сайті ФГВФО або за телефоном 0-800-308-108).

Для отримання грошей до банку-агенту потрібно пред’явити паспорт та ідентифікаційний код.

Щоб повернути вклад розміром більше 200 тис. грн. необхідно написати заяву до ФГВФО протягом 30 днів з дати оголошення про припинення банком своєї діяльності. Варто відмітити, що повернення депозитів розмір яких перевищує виплату ФГВФО йде четвертим пунктом у порядку задоволення вимог.

У 2017 році було відшкодовані вклади на суму 5.06 млрд. грн. (80.00 % всіх виплат), а за 11 місяців 2018 року повернуто 7.11 млрд. грн. За весь час існування Фонду виплачено 88.37 млрд. грн.

Якщо розглядати ситуацію по кожному окремому банку, то є приклади зі 100.00 % розрахунком із клієнтами банків «Новий» та «Діамант-банк».


Джерела інформації:

Закон України «Про систему гарантування вкладів»  N 4452-VI від 23.02.2012.

Офіційний сайт Фонду гарантування вкладів.

Вісник Національного Банку України.

на початок сторінки

 

Огляд
Назва
Фонд гарантування вкладів. Головна інформація та умови повернення коштів.
Автор