Надійні банки України 2021: рейтинг, детальний аналіз

Повний перелік найбільш надійних банків України

Найвищий рівень
1. Укрсиббанк.
2. Credit Agricole.
3. Кредобанк.

Високий рівень
4. Правекс банк.
5. Райффайзен банк.

Державні банки
6. Ощадбанк.
7. Укрексімбанк.
8. Укргазбанк.
9. ПриватБанк.

Достатній рівень
10. ПроКредит банк.
11. ОТП банк.

Дата огляду: 06.02.2019 року

Примітка: станом на 18.02.2021 висновки не змінились. Єдиний суттєвий момент – Ідея банк виставлений на продаж і найбільш імовірним покупцем зараз називають російський Альфа-банк.

Розглянемо детально як ми прийшли до такого висновку.

Умови роботи на вітчизняному банківському ринку останні п’ять років є досить важкими. На цей факт вплинули три речі:

  1. Втрата державою контролю над частиною території призвела до втрати банками контролю над частиною позичальників і застав. У середньому, це 15 – 20 % від усього кредитного портфеля.
  2. Девальвація гривні більше ніж у три рази зробила обслуговування валютних кредитів майже нереальним. Навіть для тих позичальників, які хочуть їх погашати.

У підсумку частка проблемних активів у банківській системі становить 35.21 %. За кредитами фізичним особам – 48.22 % (дані з сайту НБУ).

Тому в цих умовах є два ключових фактори впливу на надійність банку (надалі за текстом – “фактори виживання”):

  1. Бажання акціонерів і Національного банку вкладати кошти для порятунку.
  2. Можливість це зробити.

Водночас чим більшим є банк, тим вище бажання, але тим менші можливості. І навпаки.

Оцінку наведених факторів найкраще зробити поділивши банківські установи на групи:

  1. Іноземні (великі банківські групи).
  2. Державні українські.
  3. Приватні українські (у т.ч. оформлені на офшори).

Водночас аналіз проведено лише щодо 50 найбільших банків України.

Великі іноземні банківські групи поки що зарекомендували себе найкращим чином на нашому ринку. Проте навіть в цій групі існує велика проблема – більшість європейських установ бажають продати свої українські активи. За цих обставин, у минулому, продаж українським або російським власникам уже призводив до банкрутства через кілька років (найяскравіші приклади – банки Форум і Кредитпромбанк). Тому потрібно ретельно слідкувати за новинами про зміну акціонерів.

Ще однією проблемою серед іноземних банків є проблема країни походження, а саме Росії, Греції та Кіпру. Росія анексувала частину території України, перебуває під міжнародними санкціями та потерпає від різкого падіння цін на енергоносії та девальвації власної валюти.

Греція перебуває в економічній кризі вже протягом 10 років і вводила влітку 2015 р. дуже серйозні обмеження на банківські операції для своїх громадян. Кіпр у 2013 році провів “стрижку” депозитів у 2 найбільших банках країни, замінивши частину коштів вкладників акціями, які майже нічого не коштують.

Тому можливість банків із цих країн допомагати своїм українським підрозділам у майбутньому викликає запитання. Повний перелік банків з російським капіталом: Укрсоцбанк, Промінвестбанк, Сбербанк Росії, Альфа-банк, банк Форвард. Установам з Греції та Кіпру належать: Піреус банк МКБ, Марфін банк. Найближчим часом Промінвестбанк і Сбербанк Росії можуть змінити власників – на українських бізнесменів, імовірніше. Наприкінці 2018 року щодо російського ВТБ в Україні розпочато процедуру ліквідації.

Також з переліку найбільш надійних необхідно виключити 4 банки, які надають послуги тільки великим корпоративним клієнтам: ІНГ, Сіті, Дойчебанк, СЕБ. Банк “Кредит Європа” (входить у групу, зареєстровану у Нідерландах, що належить фізичним особам – громадянам Туреччини) обслуговує також малий і середній бізнес, проте не фізичних осіб.

Отже, залишились наступні банки, що належать європейським групам: Райффайзен банк Аваль, Укрсиббанк (BNP Paribas), ОТП банк, банк Креді Агріколь, Кредобанк (PKO BP), ПроКредит банк, Правекс банк (Intesa), Ідея банк (Getin).

Головна мотивація для цих банківських груп – зберегти власну репутацію на ринках Центральної та Східної Європи, що дозволяє встановлювати нижчі ставки за депозитами у порівнянні з місцевими банками. Банкрутство української “доньки” може цю репутацію зруйнувати.

Для аналізу факторів виживання необхідно визначити фінансовий стан групи та складність можливого порятунку. Для цього оцінимо їх за кредитним рейтингом, розміром активів і часткою українського підрозділу в загальних активах групи.

Мінімальні вимоги для найвищого рівня надійності: кредитний рейтинг А та вище, загальні активи не менше 50 млрд євро, частка України в активах – не більше 3.0 %.

Мінімальні вимоги для високого рівня: кредитний рейтинг Ваа2 / ВВВ і вище, загальні активи не менше 30 млрд євро, частка України в активах – не більше 15.0 %. Водночас як мінімум за одним показником банк повинен виконувати вимоги найвищого рівня.

Достатній рівень: виконання принаймні 2 показників необхідних для високого рівня. Якщо не виконується умова за кредитним рейтингом – то не більше ніж на 1 рівень.

Аналіз європейських банківських груп за даними показниками:

Розмір кола показує загальні активи банківської групи.
Рейтинг вказаний станом на 06.02.2019, інші дані – на 01.10.2018 і 01.07.2018 (у залежності від дати звітності банку, яка наявна 01.02.2019).

Надежные банки в Украине 2019 - детальный анализ

Найвищий рівень надійності у банківських груп BNP Paribas (Укрсиббанк), Credit Agricole, PKO BP (Кредобанк). Їхній кредитний рейтинг є інвестиційним: Аа3 – А2 (високий або вищий середній рівень). Частка активів українського підрозділу в загальних активах BNP Paribas і Credit Agricole є дуже низькою: 0.08 % – 0.09 %. А сума загальних активів становить 1.6 – 2.2 трлн євро. У PKO BP частка є дещо більшою – 0.82 %, а загальні активи значно нижчі – 71.3 млрд євро. Проте, і для PKO BP потенційний порятунок української “доньки” не повинен викликати серйозних проблем.

Високий рівень надійності мають банківські групи Intesa (Правекс банк) та Raiffeisen, кредитний рейтинг яких теж є інвестиційним: А3 – Ваа1 (вищий середній рівень – нижчий середній рівень). Частка українських активів у Intesa становить 0.02 %, а загальні активи – 797.0 млрд євро. Raiffeisen має більшу українську частку – 1.73 % через нижчий рівень загальних активів – 146.0 млрд євро та кращу позицію банку Аваль на українському ринку.

Достатньо надійними є OTP і Procredit. Загальні активи Procredit є невисокими – 5.7 млрд євро, а українська частка є досить суттєвою – 12.43 %. Головним позитивним моментом є інвестиційний кредитний рейтинг на рівні ВВВ (еквівалент Ваа2). Кредитний рейтинг OTP поступається на один рівень, проте однаково є інвестиційним – Ваа3, ВВВ-. Частка України є досить помірною – 3.08 %. А загальні активи є високими за українськими мірками – 43.1 млрд євро. Отже, ОТП банк також є достатньо надійним.

Ідея банк, що належить польському холдингу Getin, має спекулятивний кредитний рейтинг В1, В-. На додаток, загальні активи холдингу є досить скромними – 6.6 млрд євро. Оскільки Ідея банк займає 25 місце за обсягом активів в Україні, частка не є надто високою – 2.85 %. У цілому ж, через наявність одразу двох негативних факторів – низького рейтингу й активів, рівень холдингу Getin не відповідає рівню інших європейських банківських груп. Тому Ідея банк у список найбільш надійних банків не потрапив.

Державні українські банки теж перебувають не в найкращій формі. Проте уряд і Національний банк намагаються підтримати їх усіма можливими способами. Протягом 2015 року держава “проінвестувала” майже 20 млрд грн у статутний капітал Ощадбанку, Укрексімбанку й Укргазбанку, а в І кварталі 2016 року – додатково більше ніж 14 млрд грн. Єдина проблема – ці кошти здебільшого пішли на покриття збитків. Також уряд намагається перевести обслуговування державних підприємств у власні банки, збільшуючи їхню ресурсну базу.

Окремо слід виділити ПриватБанк, на рекапіталізацію якого планується загалом направити 116 млрд грн бюджетних коштів. Водночас досі йдуть судові спори щодо зобов’язань банку, тому його надійність є нижчою ніж інших державних установ. З іншого боку, Кабінет Міністрів продемонстрував велике бажання залишити банк “на плаву”.

Проводити аналіз діяльності державних банків дуже складно, не знаючи яка частка депозитів і кредитів належить державним підприємствам. Проте, в будь-якому випадку, негативним є той факт, що 1/2 усього депозитного портфеля Укрексімбанку та 1/10 Ощадбанку – це депозити в іноземній валюті “до запитання”, тобто теоретично вони можуть залишити ці банки в будь-який час.

Враховуючи наведені фактори, для вкладів у гривнях ці банки є надійними, оскільки держава може в будь-який момент “увімкнути друкарський верстат”. Натомість ситуація з іноземною валютою є дещо гіршою. Хоча і в цій сфері надійність на сьогодні є достатньою. Отже, рівень надійності державних банків перебуває між високим і достатнім рівнем для європейських банківських груп.

Приватні українські банки за останні 10 років перетворились фактично на зникомий вид. Ще 01.01.2015 р. за даними НБУ серед найбільших установ Дельта банк займав 4 місце за обсягом активів, Надра банк – 11, Фінанси та Кредит – 13. Зараз серед групи з 14 найбільших банків лише 1 належить приватному вітчизняному акціонеру. Враховуючи “фактори виживання”, не дивно, що цей акціонер – найбагатший українець.

Серед банків, що не входили до найбільших 14, втрати були ще відчутнішими. Сьогодні на різноманітних стадіях ліквідації перебувають більше ніж 100 банків із цих груп. Залишаються працювати – менше ніж 80.

Загалом майже 100 % банкрутств останніх 10 років – це приватні українські банки. Родовід і Київ стали державними вже як наслідок банкрутства попередніх власників. А російський ВТБ став банкрутом через політичні обмеження.

Чи є серед приватних українських банків такі, яким можна довірити кошти? Скоріше за все, так. Але потрібно проводити дуже ретельний аналіз їхньої діяльності, який є темою для окремої статті.

Оцінити фінансовий стан акціонерів українських банків можна за двома критеріями: змінами у рейтингу Forbes і можливістю витрачати кошти на іміджеві проєкти. Достатньо поглянути на проблеми футбольних клубів, щоб зрозуміти в кого з акціонерів “зайвих” грошей сьогодні немає взагалі.

Інформація була корисною?
Оцініть наш сайт на Google


Інші сторінки на цю тему:

Умови найбільш надійних банків: Укргазбанк, ОщадбанкПриватБанк, Кредобанк, Укрексімбанк, ПроКредит банк, Правекс банк, ОТП банк, Креді Агріколь, Райффайзен банк, Укрсиббанк

Умови великих банків: ПУМБ, Ідея банк, sense bank, Монобанк

Умови інших банків

Найбільш надійні банки України – перелік банків й аналіз причин їхнього місця у рейтингу

Калькулятор процентів – порівняння відсотків за депозитами 20 найкращих банків

Огляд
Назва
Найбільш надійні банки в Україні
Автор
Догори